Jaka jest funkcja biologiczna i znaczenie terapeutyczne układu endokannabinoidowego w naszym organizmie?

HempGold - Favicon
Hemp Gold
8 września, 2020
Jaka jest funkcja biologiczna i znaczenie terapeutyczne układu endokannabinoidowego w naszym organizmie?
Autorem tego artykułu jest: Manuel Guzmán

Manuel Guzmán jest profesorem biochemii i biologii molekularnej na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, członkiem Królewskiej Narodowej Akademii Farmacji i członkiem Komitetu Sterującego Międzynarodowego Stowarzyszenia Leków Kanabinoidowych. Jego badania koncentrują się na badaniu mechanizmu działania i właściwości terapeutycznych kannabinoidów, zwłaszcza w układzie nerwowym. Efektem tej pracy jest ponad sto publikacji w specjalistycznych czasopismach międzynarodowych, a także kilka międzynarodowych patentów dotyczących możliwych zastosowań terapeutycznych kannabinoidów jako środków przeciwnowotworowych i neuroprotekcyjnych. Regularnie współpracuje z agencjami oceny naukowej.

 

W ciągu ostatnich trzech dekad zgromadzono bogatą wiedzę o kannabinoidach i układzie endokannabinoidowym, a dokładniej o ich możliwych zastosowaniach terapeutycznych. Jednak oczywiste jest, że w tej dziedzinie nadal istnieje wiele kwestii do rozwiązania.

Receptory kannabinoidowe CB 1 i CB 2 są obecne nie tylko w naszym gatunku ( Homo sapiens ), ale przynajmniej u wszystkich badanych kręgowców i niektórych bezkręgowców. W rzeczywistości uważa się, że receptory te powstały w wyniku ewolucji zwierząt (choć nie roślin) dawno temu, najprawdopodobniej prawie 600 milionów lat. Pierwsze pytanie, które można sobie zadać, brzmi: czy receptory kannabinoidowe są niezbędne do życia organizmu? Najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest „nie”, ponieważ za pomocą technik inżynierii genetycznej pozyskano w laboratorium różne zwierzęta pozbawione receptorów kannabinoidowych i są one zdolne do życia. Przykładami są ssak (mysz,Mus musculus ), płaz (żaba Xenopus laevis ), ryba ( danio pręgowany , Danio rerio ) i robak (nicień Caenorhabditis elegans ).

Czy receptory kannabinoidowe są niezbędne, aby organizm dobrze funkcjonował? W tym przypadku wydaje się, że odpowiedź brzmi „tak”. Receptory kannabinoidowe, choć nie są niezbędne do życia, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania fizjologicznej równowagi organizmu (co nazywamy „homeostazą”). W rzeczywistości neurony i inne komórki w naszym ciele ledwo wytwarzają endokannabinoidy w podstawowych warunkach operacyjnych, generując je „na żądanie”, gdy są znacznie nadmiernie aktywowane. Zatem układ endokannabinoidowy jest zwykle uważany za układ „cichy”, którego funkcjonowanie jest aktywowane w sytuacjach, w których dochodzi do zmiany homeostazy organizmu, a tym samym którego działanie ma na celu przywrócenie utraconej równowagi ciała. Bez układu endokannabinoidowego moglibyśmy zatem „przetrwać”, ale nie „dobrze żyć”. Mówiąc słowami Vincenzo di Marzo, wydaje się, że system endokannabinoidowy pojawił się w ewolucji, aby pomóc nam się zrelaksować, odżywić, odpocząć  i ogólnie chronić nas przed licznymi patologicznymi zmianami.

Przyszłość prawdopodobnie dostarczy precyzyjnych odpowiedzi na ten złożony proces, co powinno pozwolić nam lepiej zrozumieć, a tym samym dopracować terapeutyczne działanie kannabinoidów.

 

 

 

 

 

 

Źródło:

cual-es-la-funcion-biologica-y-relevancia-terapeutica-del-sistema-endocannabinoide-en- [w:] fundacion-canna