Ekologiczny papier z konopi. Czym jest i jak powstaje?

HempGold - Favicon
Hemp Gold
2 sierpnia, 2022
Ekologiczny papier z konopi. Czym jest i jak powstaje?

Nie od dziś wiadomo, że do produkcji standardowego papieru wykorzystuje się drzewa. Choć z pozoru wydaje się to nie znaczącym faktem, w rzeczywistości jako ludzkość posuwamy się coraz dalej wylesiając kolejne tereny. Niestety, czas, po którym drzewo osiąga dojrzałość wynosi około 15 do 20 lat, przez co odzyskanie tego, co wcześniej wycięto jest praktycznie niemożliwe. Okazuje się jednak, że istnieje alternatywa dla konwencjonalnego surowca do produkcji papieru – konopie. Rośliny te poza szeregiem właściwości prozdrowotnych, mogą zostać użyte jako główny składnik papieru z konopi. W jaki sposób?

Jak powstaje papier konopny?

Papier konopny może zostać wyprodukowany na dwa sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje długie włókna łykowe rośliny, a finalny produkt jest dość cienki i łatwo ulega kruszeniu, dlatego owe włókna częściej stosuje się w branży tekstylnej.

Krótkie włókna łykowe służą do produkcji papieru konopnego, który możemy znaleźć na rynku. Dzięki wysokiej zawartości celulozy (około 70%), najważniejszego surowca wykorzystywanego w branży papierniczej, ostateczny produkt jest miękki, wytrzymały i gotowy do użycia. Miazga konopna (łyk) charakteryzuje się niższą zawartością ligniny niż miazga drzewna, co powoduje, że papier konopny jest o wiele trwalszy, mocniejszy i odporniejszy na uszkodzenia, niż ten konwencjonalny.

Czy papier z konopi jest dobry dla środowiska?

Odpowiedź jest jedna – tak, papier z konopi jest dobry dla środowiska. Poniekąd, konopie można nazwać zasobem odnawialnym. Rośliny te osiągają pełną dojrzałość w ciągu trzech do czterech miesięcy – po tym czasie mogą również zostać zebrane. Porównując to do drzew, których wzrost trwa kilkadziesiąt lat, konopie zyskują niesamowitą przewagę. Papier konopny nie wymaga również wybielania, jak papier drzewny, co oznacza brak toksycznych odpadów, które często trafiają do dróg wodnych.

Z jednego hektara konopi można wyprodukować tyle papieru, co z czterech hektarów drzew, a konopie mogą być zbierane wiele razy w roku. W dodatku, papier konopny zużywa również znacznie mniej wody i energii do produkcji. W rzeczywistości, przemysł papierniczy jest piątym największym konsumentem energii, odpowiadającym za 4% jej światowego zużycia. Wykorzystanie konopi do produkcji papieru i stopniowe wypieranie produktów z drzew może pomóc zmniejszyć te liczby.