Jakie są korzyści odżywcze nasion konopi?

HempGold - Favicon
Hemp Gold
28 maja, 2020
Jakie są korzyści odżywcze nasion konopi?

Od tysięcy lat konopie są głównym źródłem żywności, błonnika i leków. Najstarsze istniejące dokumenty opisujące wykorzystanie nasion konopi jako żywności i lekarstw pochodzą z Chin. Istnieją  dowody na to, że konopie zaczęto wykorzystywać jako źródło błonnika i jako lek w całym basenie Morza Śródziemnego, od Levante (Egipt) do Poniente (Maroko), kilka wieków przed Chrystusem.

W połowie XX wieku konopie indyjskie (w tym konopie) zostały poddane ścisłemu systemowi kontroli międzynarodowej, ponieważ znalazły się wśród substancji odurzających. W związku z powyższym uprawa konopi indyjskich została praktycznie zabroniona, z wyjątkiem uprawy do celów naukowych i uprawy niektórych odmian o niskim stężeniu substancji czynnej o działaniu narkotycznym, których stosowanie może być dozwolone do celów ściśle przemysłowych, takich jak produkcja włókien i nasion. Odmiany konopi przemysłowych w Europie mają poziomy poniżej 0,2% THC.

Nasiona konopi jako bardzo pożywne źródło żywności

Nasiona konopi ze względu na ich właściwości odżywcze, zawartość kwasów tłuszczowych, witamin, białek i minerałów, uważa się  za podstawowe w diecie człowieka.

Nasiona konopi mają charakterystyczny orzechowy smak i są obecnie włączane do wielu przetworów spożywczych, takich jak chleb, ciasta, mleko roślinne, lody itp. Jest to produkt, który jest idealny dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Blisko 50% światowego rynku oleju konopnego koncentruje się w przemyśle spożywczym i suplementach diety. Druga połowa światowego handlu koncentruje się na zastosowaniach kosmetycznych (mydła, szampony, kremy …) i innych zastosowaniach przemysłowych (biodiesel, lakiery …).

Nasiona konopne poprawiają profil lipidowy krwi dzięki czemu mogą zmniejszać ryzyko miażdżycy, zawału serca oraz udaru. Poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Regulują trawienie wpływając na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego. Dzięki swoim właściwościom wzmacnia odporność na infekcje i zapobiega powstawaniu  komórek nowotworowych.

W jakiej postaci są dostępne na rynku?

  1. Olej konopny: W polskiej kuchni znany jest od dawna i stosowany jako dodatek do ziemniaków, surówek.Bogaty w witaminy K i E. Cenny w nienasycone kwasy  tłuszczowe.
  2. Otręby konopne:  Naturalne źródło  błonnika, białka (30%) i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Produkt polecany dla osób, które walczą z nadwagą.
  3. Mąka konopna:  Jest naturalnym źródłem wapnia, potasu, fosforu, żelaza oraz witamin E i B.
  4. Masło konopne: Wyśmienicie sprawdzi się do pieczywa oraz jako dodatek do ciast, deserów, grillowanych mięs i warzyw.
  5. Białko konopne: Proszek białka konopnego jest ceniony przez sportowców. Można dodać do płatków, sałatek, jogurtów.