Układ endokannabinoidowy w przewodzie pokarmowym

HempGold - Favicon
Hemp Gold
26 października, 2020
Układ endokannabinoidowy w przewodzie pokarmowym

Odkrycie układu endokannabinoidowego w przewodzie pokarmowym

Najważniejszą funkcją układu pokarmowego jest trawienie pokarmu. Poprzez złożoną serię procesów  żywność jest przekształcana w energię niezbędną do pełnienia różnych funkcji życiowych. Jest to jedna z podstawowych cech biologii zwierząt, a system endokannabinoidowy (SEC) jest w pełni zaangażowany w regulację tego procesu.

Pierwsze doniesienie o obecności SEC w układzie pokarmowym ssaków pochodzi z 1995 roku, kiedy to grupa izraelskich naukowców, kierowana przez Raphaela Mechulama, tego samego, który jako pierwszy zidentyfikował THC, wyizolowała endokannabinoid, 2-arachidonoiloglicerol ( 2- AG), w jelicie psa. Inny endokannabionoid, anandamid, został później zidentyfikowany w jelicie myszy.  Następnie zidentyfikowano składniki SEC w każdej części układu żołądkowo-jelitowego ssaków.

Receptory CB1 są obecne prawie wszędzie, szczególnie w żołądku i okrężnicy, końcowej części jelita. Tutaj znajdują się głównie w komórkach nabłonka, komórkach wyściełających ścianę jelita. Receptory CB1 znajdują się również na neuronach, które kontrolują czynności układu pokarmowego, zwłaszcza jelitowego układu nerwowego.

Receptory CB2 są również obecne w jelitowym układzie nerwowym, znajdują się głównie na komórkach odpornościowych w przewodzie pokarmowym.

Enzymy odpowiedzialne za produkcję i degradację kannabinoidów znaleziono również w całym przewodzie pokarmowym.  Tutaj możemy również znaleźć palmitoiloetanoloamid (PEA), oleoiloetanoloamid (OEA) i inne podobne związki. Cząsteczki te, chociaż nie oddziałują bezpośrednio na receptory CB1 lub CB2, zachowują się tak samo jak endokannabinoidy. Definiowane są jako związki podobne do kannabinoidów (kannabimimetyki) i odgrywają ważną rolę w układzie pokarmowym, zwłaszcza w zapobieganiu pojawieniu się stanu zapalnego.

Zatrzymaj refluks!

Rozdrobniony pokarm w jamie ustnej przechodzi do przełyku i trafia  do żołądka. Rozluźnienie zwieracza przełyku jest jedną z głównych przyczyn refluksu żołądkowo-przełykowego, stanu, który dotyka około 20% społeczeństwa.

W badaniu klinicznym przeprowadzonym w 2009 roku z udziałem zdrowych ochotników codzienne podawanie 10 lub 20 miligramów tetrahydrokannabinolu (THC) było w stanie zmniejszyć zwiotczenie zwieracza przełyku, a tym samym wszystkie objawy refluksu.  Eksperymenty na modelach zwierzęcych wykazały, że efekt ten wynika głównie z aktywacji receptorów CB1.

Ochrona żołądka

W żołądku działanie kwasu solnego, wydzielanego przez komórki ściany żołądka, dodatkowo zmniejsza rozmiar pożywienia. Nieprawidłowe wytwarzanie kwasu solnego powoduje tak zwaną „zgagę”, która w ciężkich przypadkach może powodować zapalenie żołądka lub owrzodzenia (uszkodzenia ściany żołądka)

Grupa amerykańskich naukowców zaobserwowała, że ​​podawanie THC szczurom z wrzodami żołądka  zmniejszyło  stopień powstawania nowych wrzodów.

Aktywacja receptora CB1 może również opóźniać opróżnianie żołądka. Ten efekt CB1 można wykorzystać w przypadku gastroparezy, przewlekłej patologii polegającej na częściowym porażeniu żołądka. U osób z gastroparezą żołądek opróżnia się wolniej, co może prowadzić do utraty apetytu, nudności, a nawet wymiotów.

Wniosek

System endokannabinoidowy w przewodzie pokarmowym uczestniczy w regulacji ważnych funkcji, od uczucia głodu po wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Wprowadzenie leków kannabinoidowych może być skuteczną strategią w leczeniu wielu zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

 

Źródło:

el-sistema-endocannabinoide-en-el-tracto-gastrointestinal [w:] fundacion-canna.es