Czym są flawonoidy?

HempGold - Favicon
Hemp Gold
6 czerwca, 2022
Czym są flawonoidy?

Kiedy rozważamy ponad 200 związków bioaktywnych odkrytych w konopiach, często w centrum uwagi znajdują się szeroko rozumiane fitokannabinoidy i terpeny. Nie są to jednak jedyne ważne związki wytwarzane przez konopie. Weźmy np. flawonoidy. Czym one są?

Stanowią one około 10% wszystkich znanych związków, przy czym w konopiach występuje około 20 ich odmian. W poniższym artykule przedstawiamy wszystko, co powinniście o nich wiedzieć. 

Co to są flawonoidy?

Flawonoidy są wtórnymi metabolitami znanymi ze swojej różnorodności i kolorystyki w królestwie roślin. Słowo flawonoid pochodzi od łacińskiego słowa “flavus” oznaczającego “blond” lub “żółty”, co opisuje ich najczęściej występujący odcień. W prawie wszystkich gatunkach roślin, w tym w warzywach, owocach i ziołach, można znaleźć 8000 odmian flawonoidów. Do tej pory 20 z nich zostało odkrytych w konopiach indyjskich.

Właściwości flawonoidów

Flawonoidy są jedną z najbardziej znaczących rodzin składników odżywczych w świecie roślin. Zapewniają wartość odżywczą, a jednocześnie przynoszą korzyści zdrowotne zarówno ludziom, jak i roślinom, z których zostały pozyskane. Pomagają w rozwoju nasion i procesie wzrostu, pełniąc istotne funkcje, takie jak progresja cyklu komórkowego. Flawonoidy pełnią również funkcję mechanizmu obronnego roślin, zapobiegając uszkodzeniom powodowanym przez czynniki stresowe środowiska, takie jak bakterie, grzyby, owady i promienie UV.

Flawonoidy a konopie

Smak i aromat konopi często przypisujemy terpenom. Jednak flawonoidy również odgrywają ważną rolę w zapewnianiu cech wyróżniających, które wykorzystujemy do rozróżniania odmian. Zarówno zapach, jak i smak są możliwe w konopiach indyjskich dzięki synergicznym właściwościom, jakie terpeny i flawonoidy mają między sobą.

Co więcej, flawonoidy wpływają również na pigmentację konopi, podobnie jak w przypadku innych kwiatów. Te piękne, głęboko fioletowe odmiany konopi zawdzięczają swoje zabarwienie flawonoidom znanym jako antoksantyny lub antocyjany. W innych roślinach, takich jak jagody, antocyjany mogą powodować czerwone, purpurowe, a nawet niebieskie zabarwienie, w zależności od poziomu pH.