Jak wykorzystać olej konopny w kuchni?

HempGold - Favicon
Hemp Gold
15 lipca, 2022
Jak wykorzystać olej konopny w kuchni?

Konopie w Polsce nie są tak spopularyzowane jak w innych krajach. Wynika to z faktu, że w dużej mierze kojarzone są z marihuaną – indyjską odmianą tej rośliny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że konopia włóknista, znana szerzej jako konopia siewna, zawiera śladowe ilości THC, co oznacza, że nie posiada właściwości psychoaktywnych. Jednym z produktów, które można pozyskać z tej rośliny jest olej konopny. Jak można go wykorzystać w swojej kuchni?

Czym jest olej konopny i jakie ma właściwości?

Olej konopny, zwany także olejem CBD, jest wytwarzany z kwiatów i nasion rośliny konopi – to właśnie w nich poziom kannabidiolu jest najwyższy. 

Olej CBD jest popularnym naturalnym środkiem stosowanym przy wielu powszechnych dolegliwościach. Uważa się, że zapewnia on szereg korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie lęku, poprawę jakości snu i złagodzenie bólu. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych: omega-3, omega-6, a także obniżającego cholesterol kwasu omega-9. Olej konopny jest także źródłem witamin, aminokwasów i minerałów. Po tłuszcz ten warto sięgnąć po przebyciu choroby, ponieważ pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu w stanie wyczerpania.

Jak stosować olej z konopi w kuchni?

Pomysłów na wykorzystanie oleju konopnego w kuchni jest wiele. Przede wszystkim należy pamiętać, że należy go stosować wyłącznie na zimno. Obróbka cieplna powoduje wydzielanie się toksyn i sprawia, że tłuszcz traci swoje cenne właściwości. 

Olej CBD, ze względu na swój delikatnie orzechowy posmak, świetnie współgra z wieloma potrawami. To doskonały dodatek do sałatek, gdyż dobrze komponuje się z warzywami. Olej konopny może również stanowić bazę do przygotowania pesto. Ciekawym pomysłem jest także dodanie odrobiny tego cudownego tłuszczu do smoothie – zadbasz w ten sposób o dodatkowe witaminy w swoim napoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, by olej z konopii stosować także na pieczywie, jako zamiennik masła. Możliwości jest wiele, jedynym ograniczeniem jest wyłącznie obróbka cieplna, której należy unikać.