Czym jest układ endokannaboidowy?

HempGold - Favicon
Hemp Gold
19 listopada, 2018
Czym jest układ endokannaboidowy?

Receptory rozmieszczone w różnych odcinkach naszego organizmu tworzą wielofunkcyjne system endokannabinoidowy Charakterystyczny nie tylko dla ludzi lecz także dla zwierząt. Wspiera on różnorodne funkcje życiowe jak: pamięć, trawienie, czynności ruchowe, odpowiedzi immu no logiczne, apetyt, odczuwanie bólu, ciśnienie krwi, Rozwój kości czy ochrona tkanek nerwowych. Wiele badaczy wiesz że układ ten Wypływa również na inne fizjologiczne procesy, a wiele jego zastosowań mniej zostało jeszcze odkrytych.

Receptory kannabinoidowe

Dwa podstawowe pod typy tworzących układ endokanabinoidowy Receptorów to receptory kannabinoidowe typu 1(CB1) i receptory kannabinoidowe typu 2 (CB2). Jedne i drugie są rozmieszczone w centralnym układzie nerwowym i układzie odpornościowym, ale także w wielu innych tkankach, w tym mózgu, przewodzie pokarmowym, drogach moczowych i rozrodczych, śledzionie, układzie hormonalnym, sercu czy układzie krążenia. Co więcej, naukowcy odkryli dowody na istnienie trzech innych rodzajów receptorów kannabinoidowych, Różnych zarówno od CB1, jak i CB2.Po wynalezieniu i wszystkich badacze rozpoczęli poszukiwania produkowanych przez organizm Substancji, które mogą się z nimi wiązać. A tak tam i w pracy było odkrycie, na początku lat dziewięćdziesiątych XX wiek, pierwszych endokannabinoidów, anandamidu i 2-arachidonyloglicerolu (2-AG).

Jak dotąd – naukowcom udało się wyizolować pięć endokannabinoidów.Wszystkie są pochodnymi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, spokrewnionych z popularnymi kwasami tłuszczowymi Omega 3 (Sprzedawanymi często jako suplementy diety). Jako tłuszcze, endokannabinoidy Nie są rozpuszczalne w wodzie i niezbyt skutecznie przemieszczają się wewnątrz organizmu, dlatego ich działanie jest raczej miejscowe.

Należą do nich między innymi przekazywanie innym informacji między synapsami (stykami między komórkami nerwowymi) przez wpływ na uwalnianie neuroprzekaźników. Co więcej, w ostatnich latach stało się jasne, że wspomniana rola endokannabinoidów jest o wiele ważniejsza I bardziej złożona niż myślano. Endokannabinoidy Regulują bowiem przepływ neuroprzekaźników, wpływając na sprawność całego układu nerwowego. W odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie endokannabinoidy są produkowane i uwalniane miejscowo, a następnie wchłaniane przez komórki i szybko metabolizowane.

Jako związki pozwalające na odwracanie wywołane chorobą lub urazem nierównowagi, najwidoczniej są głęboko powiązane z pojęciem homeostazy (czyli zdolność utrzymywania fizjologicznych stabilności). Z uwagi na rolę, jaką odgrywają sygnalizowanie bólu naukowcy stwierdzili, że endokannabinoidy mogą odpowiadać za określenie bazowego poziomu bólu i to dlatego – oparte na konopiach – leki mogą być skuteczne w leczeniu takich stanów, jak Fibromialgia (charakteryzująca się bólami mięśniowymi i poczuciem sztywności). Stały uwalnianie endokannabinoidów przez organizm może przyczynia się również do zwalczania Towarzyszącego stwardnieniu rozsiane mu napięcia mięśniowego (spastyczności), bólu neuropatycznych,Stanów zapalnych, a nawet wpływać na nasz apetyt.

Prawidłowy poziom endokannabinoidów w organizmie może okazać się bardzo istotny dla dobrego samopoczucia.
Miejscem ekspresji receptora CB1 Jest mózg, w którym endokannabinoidy łączą się z nimi działają niczym przełącznik wpływające na uwolnienie neuroprzekaźników. Lista funkcji mózgu pozostających pod wpływem układu endokannabinoidycznego jest bardzo duża I obejmuje między innymi: proces podejmowania decyzji, zdolności poznawcze, odczuwanie i wyrażanie emocji, zdolność uczenia się i zapamiętywania faktów, a także regulacją ruchu ciała, odczuwanie lęku, stresu i bólu, odczuwanie temperatury ciała, poczucie apetytu, układu nagrody i pozytywnego wzmocnienia oraz kontrolę motoryczną. Jednym obszarem mózgu nie mające wiele receptorów CB1 Jest odpowiedzialny za oddychanie i krążenie pień mózgu i to głównie dzięki temu przedawkowanie marihuany nie niesie ze sobą ryzyka śmierci. Natomiast aktywacja receptora CB1 w bezpośredni sposób odpowiada za psychoaktywne efekty działania substancji z konopi.
Podczas gdy aktywacja CB1 przekłada się na psychiczno-fizyczne efekty powszechnie kojarzone z zażywaniem marihuany, aktywacja CB2 odpowiadają za kontrolę procesu uwalniania cytokin (Białek pełniących funkcje immunoregulacyjne) Związanych z inicjowaniem stanu zapalnych i ogólnych funkcjonowaniem układu immunologicznego.

W prosty sposób wyjaśnia to doktor Melamede:

Dr Melamede, profesor stojący na czele Katedry Biologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Stanu Kolorado, wyjaśnia że cały system endokannabinoidowy funkcjonuje jako ,,strategiczny modulator homeostazy” utrzymujący w równowadze wszystkie układy na rządowe.Badacz ten pokusił się o teoria, że wolne rodniki są źródłem tarć i zgrzytów w procesach życiowych, natomiast endokannabinoidy są substancją < oliwiącą > współpracujące ze soba tryby”. Chociaż system endokannabinoidowy ma różne określenia opisujące jego zadania – ,,supermodulator”, ,,normalizator”, ,,strategiczny modulator homostazy” – to jego funkcja sprowadza się do utrzymywania homeostazy (zdolność utrzymywania stabilności parametrów wewnętrznych w systemie – przyp. tłum.) I polega na niezwykle delikatnym procesie modyfikacji mające za zadanie z nieustanną harmonizację procesów w obrębie układu wydzielania wewnętrznego, interakcji hormonalnej, chemicznych procesów komórkowych i narządów systemowych w całym ciele. Ponadto wpływ kannabinoidów obejmuje immunomodulację (wpływ na działanie układu obronnego organizmu – przyp. tłum.) Modulację komórek glejowych i regulację rozrostu guzów nowotworowych. Należy stwierdzić, że wewnątrzkomórkowe zmiany i modyfikacja przesyłu sygnału w między neuronami wydaje się stanowić zasadnicze efekty kanabinoidów zawartych w marihuanie.

A tak tłumaczy to polski prof. Jerzy Vetulani

Wrócimy do układu endokannabinoidowego. Rozumiem, że reguluje on wiele procesu, ale do czego jest właściwie potrzebny?
Nie obeszlibyśmy się niego?

Byłoby trudno, ponieważ układ endokannabinoidowy Trzyma nas w ryzach, hamuje, gdy jesteśmy zbyt pobudzeni. Słowem: to układ hamujący, a człowiek potrzebuje hamulca bardziej niż gazu. Jeśli neurony zostają aktywowany na skutek działania pobudzaczy, np. kwasu glutaminowego, to wewnątrz komórek natychmiast podnosi się poziom wapnia. To z kolei sprawia, że z kwasów tłuszczowych zaczynają tworzyć się anandamidy,które aktywują system hamujący. Lipidy przechodzą przez błonę komórkową do przestrzeni synaptycznych i do tych samych neuronów, z których wyszedł sygnał pobudzający. Mówią: „Ej, stary jesteś za bardzo pobudzony, wrzuć na luz” W końcu otwierają się kanały potasowe, sygnał dociera do jądra i pobudzona komórka się uspokaja.Co ciekawe, organizm nigdy nie produkuje endokannabinoidów na zapas, zawsze są one syntezowane dopiero wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba, a później – natychmiast rozkładane do prostszych związków, które potem znów posłużą do syntezy (taki recykling).
To Skrótowa wersja, w pełni nie znamy jeszcze tego mechanizmu. Prawdopodobnie pewną rolę odgrywa jeszcze system, który hamuje to hamowanie. Jest on dla nas dość zagadkowy. Oprócz tego anandamidy biorą udział w procesach imunnologicznych,a więc w obronie organizmu przed czynnikami zewnętrznymi, zarazkami, choróbskami.Stąd marihuana ma działanie przeciwzapalne.Anandamidy w dość dużych ilościach znajdują się w mleku matki. Trudno powiedzieć, w jakim stopniu mają chronić organiz dziecka przed infekcjami, a w jakim – uspokajać je i usypiać.

lek na wszystko dr. Allan Frankel pisze:

Lek na wszystko.

Doktor Alan Frankel Pisze: „Jako doraźne środek pozwalający przedłużyć życie ludzkie, jak również podstawa Długoterminowej terapii w przypadku schorzeń przewlekłych, leczenie marihuana jest cudownym lekiem, za którym opowiada się niezliczona Rzesza lekarzy i pielęgniarek oraz pacjentów, których życie uległo widocznej poprawie w wyniku stosowania tego specyfiku”.Przypadku zastosowań leczniczych marihuana sprawdza się jako bezpieczny, silny i łatwy w użyciu specyfik, zaś trudno sobie wyobrazić, by firmy Farmaceutyczne mogły za oferować jakiś analogiczny, również wszechstronny produkt.

Źródło:
1 – Marihuana i medycyna aut. Michael Backes
2 – Lecznicza Marihuana dr. Mark Sircus
3 – Konopie dla wszystkich, lecznicze zastosowanie marihuany aut. Fabio Firenzoli, Francesco Epifani, Idalba Loiacono .
4 – Marek Bachański doktor od spraw niemożliwych, cała prawda o leczeniu marihuaną. Aut. Dorota Mirska-Królikowska
5 – A w konopiach strach aut. Jerzy Vetulani i Maria Mazurek Wyd.PWN