Terpeny w konopiach

HempGold - Favicon
Hemp Gold
16 stycznia, 2020
Terpeny w konopiach

Terpeny jest to grupa ciekawych związków, które występują nie tylko w konopiach, ale w innych roślinach takich jak na przykład cynamon czy imbir czyli w roślinach produkujących intensywny aromat. Odpowiadają za zapach oraz smak, a także przyciągają uwagę naukowców ze względu na swoje wielkie właściwości i zastosowania terapeutyczne.

 

Jak działają terpeny?

Terpeny mogą aktywnie wpłynąć na receptory w mózgu. Odkryto, że terpeny są odpowiedzialne za to, jak wiele poszczególnych kannabinoidów dostanie się do mózgu przez naszą krew. Działają one bezpośrednio na neuroprzekaźniki w mózgu na różne sposoby. Warto także wspomnieć, że nie wszystkie terpeny działają w identyczny sposób. Niektóre mają charakter uspokajający, natomiast inne zupełnie odwrotnie, poprawiają nastrój i dodają energii.

 

Jakie są rodzaje najczęściej występujących terpenów w konopiach?

Mircen to najczęściej występujący w konopi terpen. Występuje również w innych roślinach np. w chmielu. Niektórzy porównują zapach mircenu do tego wydzielanego przez goździki. Wiadomo już, że charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, bakteriobójczymi oraz ma działanie przeciwbólowe. Na psychikę mircen wpływa uspokajająco, odprężająco i pomaga się wyciszyć.

Terpinol ma najczęściej soczysty zapach kwiatów limonki. Jest często stosowany przy produkcji perfum i kosmetyków. Jest to kolejny z terpen, odpowiedzialny za uspokajające i odprężające działanie niektórych odmian.

Pinen ma zapach wydzielany przez drzewa sosny i jodły. Często występuje on w innych roślinach, takich jak rozmaryn czy szałwia. Jak do tej pory wiadomo, wykazuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, stosowany miejscowo działa również antyseptycznie. Oprócz tego, ma działanie wykrztuśne oraz wpływa na rozszerzanie się oskrzeli. Dodatkowo prace badawcze udowodniły, że pinen ma pozytywny wpływ na naszą pamięć.

Limonen odpowiada za charakterystyczny, kwaskowaty zapach cytryn i jest cennym dodatkiem smakowym, a ze względu na swój aromat jest aktywnie używany przy produkcji perfum, kosmetyków i odświeżaczy powietrza,

Linalol to mieszanina likareolu i koriandrolu o intensywnym, konwaliowym zapachu. Podobnie jak pinen, linalol wykazuje właściwości odstraszające owady. Kwiatowy zapach sprawia, że związek jest również cennym składnikiem perfum. Wykazuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwpadaczkowymi, a także ma właściwości uspokajające podobne do micrenu.

Nerolidol znaleźć można w imbirze, cytronelli lub drzewku niaouli. Jest często stosowany jako dodatek aromatyzujący, również jako składnik perfum. Ma swego rodzaju zapach świeżej ziemi i drewna, który przywodzi na myśl korę z drzewa. W kwestiach terapeutycznych podejrzewa się, że nerolidol może mieć działanie przeciwgrzybiczne. Gdy występuje w konopi daje nam efekt uspokajający i odprężający.

Eukaliptol  terpen otrzymywany z olejków eukaliptusa, piołunu lub rozmarynu. Charakteryzuje się świeżym, miętowym zapachem, dzięki czemu – podobnie jak inne terpeny – bywa używany w produkcji kosmetyków. Po przetestowaniu eukaliptoplu, okazało się, że ma on silne działanie antybakteryjne.